1) Když už jsme v úvodu zmínili konzumaci, chtělo by to nějaké číslo. Průměrně se v Česku vypije asi 5.8 miliardy šálků za rok.

2) Ve skutečnosti se dá pití kávy přirovnat ke konzumaci džusů. Proč? Kávovník je totiž ovocný strom a kávová zrna jsou pecky kávových třešní.

3) Co by to bylo za zajímavosti bez osvětlení jednoho mýtu. Ačkoliv spousta lidí zastává názor, že pití espressa zvyšuje dávku kofeinu v těle, není tomu tak. Například šálek filtrované kávy má v průměru daleko více kofeinu než právě zmíněné espresso. 30 ml espressa obsahuje zhruba 63 mg kofeinu, filtrovaná káva, která se pije ve větších šálcích má zhruba kolem 95-128 mg kofeinu. Takže paradoxně pití espress sníží váš denní příjem kofeinu.

4) Největším světovým producentem kávy je nepochybně Brazílie, to moc lidí nepřekvapí, ale hned za ní je Vietnam a na třetím místě je Kolumbie. Brazílie za rok vyrobí téměř dvojnásobek kávy než Vietnam a Kolumbie dohromady. Své prvenství si tento jihoamerický stát drží už více než 150 let.

5) 100 šálků kávy za den? Věříme, že k tomuto číslu se nikdo z vás nepřiblíží a ani se o to raději nepokoušejte, protože zhruba 100 šálků je smrtelná dávka.

6) Vzhledem k množství její produkce je káva druhou nejrozšířenější komoditou na světě. Před ní už je jen ropa.

7) Kdyby se mezi vámi náhodou našel někdo, kdo tohle neví anebo jen tak pro oživení. Existují dva druhy kávy – Arabica a Robusta. Sedmdesát procent vyprodukované kávy tvoří Arabica. Zbylých třicet procent tvoří méně oblíbené Robusta, která ovšem obsahuje větší podíl kofeinu a hořkosti. V espresso směsích potom dodává výsledné chuti sílu.

8) Máte chuť na něco extra? Není problém! Můžete si pořídit nejdražší kávu na světě, o které jste možná už slyšeli. Jedná se o kávu, která se sbírá z výkalů divokých koček, takzvaných Cibetek na ostrově Sumatra. Během trávícího procesu se zrna fermentují přímo v žaludku těchto šelem. Výsledkem je potom jemná a čokoládová káva. Její cena? Kilogram vyjde zhruba na 27 000 korun.

9) Milujete kávu s mlékem? Pokud ano, možná vás bude zajímat, že přidáním mléka do kávy snižujete účinek kofeinu. Na druhou stranu je potom káva méně náročná na strávení a nedráždí tolik žaludek.

10) 80 % dospělé populace konzumuje minimálně jeden šálek kávy denně. Jedná se tak o zhruba 2,5 miliardy šálků kávy za každý jeden den.

11) Chcete, aby káva měla ty nejlepší účinky na vaše tělo? Pijte ji dopoledne, ideální je prý čas mezi 9:30 a 11:30.

12) Že je káva tekutým zlatem? No, minimálně vám její pití může snížit riziko vzniku cirhózy jater způsobené alkoholem a to zhruba o 43 %.

13) Většina kofeinu se z těla odbourá už zhruba po šesti hodinách. Každopádně odbourání veškerého kofeinu zabere celý den.

14) Věděli jste, že označení káva nebylo původně určeno pro tento nápoj? Název pochází z arabského „qahwah“, což byl termín označující víno.

15) Další zdravotní benefit pití kávy? Třeba to, že její přiměřené množství snižuje pravděpodobnost rozvinutí demence či Alzheimerovy choroby.

16) Už v dávných dobách existovali lidé, kteří by se dali považovat za kofeinoholiky. Voltaire údajně zvládl vypít 50 šálků kávy denně, americký prezident Theodore Roosevelt byl schopný vypít zhruba 3,8 litrů kávy za jeden jediný den. K milovníkům kávy patřil i francouzský král Ludvík XV, který si v zahradách paláce ve Versailles pěstoval vlastní kávovník. Poté zrnka sám sbíral, pražil, mlel a vlastní kávou tak poté hostil všechny návštěvníky.

17) Píseň o kávě? Ano, opravdu taková existuje. Jmenuje se Schweigt stille, plaudert nicht, známá také jako Kávová kantáta. Složil ji kolem roku 1735 Johan Sebastian Bach.

18) Možná si říkáte, že farmáři na kávových plantážích musí pít jen tu nejlepší kávu. Opak je pravdou. Ještě nedávno se 75 % té nejlepší kolumbijské kávy vyváželo do světa a na domácí spotřebu jí zbylo jen opravdu velmi málo a navíc za cenu, kterou běžní lidé nemohli zaplatit.

19) První webkamera vznikla kvůli kávě. První webová kamera byla vyrobena na univerzitě v Cambridge, aby kontrolovala stav konvice s kávou.

20) Pokud budete dost křičet, ohřejete si šálek kávy sami. Když budete křičet 8 let, 7 měsíců a 6 dní, vyrobíte stejné množství energie, které je potřeba k ohřátí jednoho šálku kávy :)

21) Pití kávy významně ovlivňuje proudění krve v těle. Už po vypití jednoho šálku kávy s kofeinem významně zlepšuje tok krve v našem těle. U starších lidí také káva zlepšuje rychlost jejich reakcí.

 

A to je vše, přátelé! Věříme, že jste se dozvěděli něco nového o kávě a pokud náhodou sháníte kávovar, který vám tento lahodný nápoj připraví i u vás doma podobně, jako ve vaší obíbené kavárně, mrkněte na článek, který se věnuje právě tomu, jak vybrat kávovar :)