1. **Používejte vzduchotěsné nádoby:** Praženou kávu přendejte do vzduchotěsných nádob ze skla nebo nerezové oceli. Vyhněte se plastovým nádobám, protože mohou zadržovat pachy a zhoršovat kvalitu kávy. Nádoba by měla mít těsně přiléhající víko, aby se zabránilo přístupu vzduchu.

2. **Skladujte na chladném a tmavém místě:** Zrnková káva je citlivá na světlo a teplo, které mohou urychlit proces kažení. Uchovávejte nádobu na kávu na chladném a tmavém místě, například v kuchyňské skříňce nebo spíži, mimo dosah přímého slunečního světla a zdrojů tepla, jako jsou sporáky nebo trouby.

3. **Vyhýbejte se vlhkosti:** Vlhkost je nepřítelem kávy, protože může vést k růstu plísní a znehodnocení kávových zrn. Zajistěte, aby nádoba s kávou a prostředí, ve kterém je skladována, byly suché. Neskladujte kávu v chladničce nebo mrazničce, protože kávová zrna mohou absorbovat vlhkost a pachy z jiných potravin.

4. **Melte těsně před vařením:** Pokud skladujete celá kávová zrna, je nejlepší je umlít těsně před vařením. Pomůže to zachovat chuť a vůni kávy. Jakmile je káva namletá, začne mnohem rychleji ztrácet svou čerstvost.

5. **Spotřebujte kávu v době její největší čerstvosti:** Káva je nejlepší do několika týdnů po upražení. Snažte se zrnkovou nebo mletou kávu spotřebovat v tomto časovém rozmezí, abyste si vychutnali celou škálu chutí.

6. **Vyhněte se častému otevírání:** Při každém otevření nádoby s kávou vystavujete kávová zrna vzduchu, který urychluje proces kažení. Snažte se minimalizovat otevírání nádoby a vyjměte si kávu, kterou potřebujete, najednou.

7. **Vyhněte se skladování v mrazničce:** Zmrazování pražené kávy je mezi milovníky kávy sporné téma. Zatímco někteří tvrdí, že zmrazení může prodloužit čerstvost, jiní se domnívají, že může vnést vlhkost a způsobit ztrátu chuti v důsledku kolísání teploty. Pokud se rozhodnete kávu zmrazit, ujistěte se, že je ve vzduchotěsné nádobě, a zmrazte ji pouze jednou, abyste zabránili teplotním změnám.

8. **Nakupujte v malých dávkách:** Pokud je to možné, nakupujte kávu v menších množstvích, abyste ji mohli dopít během několika týdnů a měli tak vždy po ruce čerstvou kávu.

Dodržováním těchto pokynů pro skladování můžete zachovat kvalitu a chuť pražené kávy po delší dobu, což vám umožní vychutnat si lahodný šálek při každém vaření.